Zawód ortopedy to bardzo ważna działalność, dzięki której możliwe jest utrzymanie optymalnego zdrowia związanego z postawą oraz funkcjonowaniem szkieletu kostnego. Ta specjalność medyczna daje możliwość powrotu do zdrowia oraz sprawności zarówno w przypadkach chorób wrodzonych, jak i po przebytych urazach czy kontuzjach. Wykwalifikowani fachowcy dokładają wszelkich starań, by pomóc każdemu pacjentowi możliwie różnymi, skutecznymi metodami i technikami. Jakimi? Czym zajmuje się tego rodzaju lekarz? Co leży w jego obowiązku? Jakie choroby leczy ortopeda? Jakie może zlecać badania?
Zakres obowiązków lekarza ortopedy
Specjalista tej dziedziny to nie tylko człowiek, który zajmuje się leczeniem. Jego zakres obowiązków jest dużo szerszy. Dzięki niemu możliwe jest ustalenie i przeprowadzenie całej terapii leczniczej, jak również działań, które wspomagają późniejszy rozwój. Do najważniejszych zadań fachowca należą:
- diagnozowanie przypadku – prowadzenie wywiadu z pacjentem, analiza dotychczasowej dokumentacji medycznej, szczegółowe rozpatrywanie oraz łączenie wszystkich symptomów,
- ustalenie planu działania – rozmowa z pacjentem oraz obranie jednego, słusznego kierunku terapii, z wykorzystaniem możliwych metod i technik,
- leczenie – prowadzenie działań medycznych, terapeutycznych,
- kontrola pacjenta – sprawdzanie i monitorowanie efektów leczenia,
- prowadzenie dokumentacji,
- zlecanie badań, itp.
Lekarz ortopeda to fachowiec, który powinien stale kształcić swoją wiedzę i zdobywać doświadczenie. Zakres działań, jaki na nim spoczywa wymaga stałej edukacji i profesjonalnego podejścia. Kiedy zatem zgłosić się do specjalisty?
Jakie choroby leczy ortopeda?
W jakich przypadkach może pomóc tego rodzaju specjalista? Jakie choroby leczy? Odpowiedź na te pytania jest bardzo rozbudowana, bowiem do fachowca można udać się z wieloma schorzeniami zarówno wrodzonymi, jak i nabytymi podczas życia. Najlepszy ortopeda to lekarz z placówki, który jednocześnie prowadzi terapie rehabilitacyjne, specjalizuje się w różnego rodzaju wadach postawy, a także leczy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości rozwojowe czy związane z układem ruchu. Najczęstsze przypadki, z którymi warto zwrócić się do specjalisty to:
– schorzenia i dolegliwości związane z kręgosłupem,
– wrodzone wady ortopedyczne w obrębie kończyn lub klatki piersiowej,
– zapalenie stawów i kości,
– choroba Scheuermanna,
– przykurcze, w tym choroba Dupuytrena,
– złamania, skręcenia, zwichnięcia,
– nowotwory kości i wiele innych.
Ortopeda to fachowiec, który najczęściej przyjmuje pacjentów, którzy doznali jakiejś kontuzji czy urazu. Zazwyczaj zgłaszają się oni sami z problemem, o którym wiedzą i który jest prosty do ustalenia. Istnieją jednak przypadki, gdzie oznaki choroby powstały przypadkowo, a lekarz powinien przeprowadzić pełną diagnostykę umożliwiającą jej pewne potwierdzenie. W takich sytuacjach podejmowana jest terapia manualna lub zabieg chirurgiczny taki jak: artroskopia, rekonstrukcja ścięgien, wszczepianie łąkotki, usunięcie torbieli czy alloplastyka. Na czym one polegają? Jak specjalista ustala przyczyny choroby oraz plan leczenia? Które badania pomagają mu uzyskać wiarygodny obraz?
Cel i przebieg zabiegów ortopedycznych
Do najczęściej wykonywanych zalicza się działania takie jak:
– artroskopia – to jednocześnie technika diagnostyczna obrazująca rodzaj oraz obszar urazu i metoda terapeutyczna. Dzięki niej możliwe jest wykonanie pewnych korekcji z użyciem małoinwazyjnych narzędzi. Po zabiegu nie ma wielkich blizn, a rehabilitacja jest skuteczna i dość szybka.
– alloplastyka stawu – to zabieg dzięki, któremu możliwe jest leczenie tkanek, które uległy różnego rodzaju zwyrodnieniom i innym defektom. Podczas działań zamiast dotychczasowych struktur wykorzystywany jest odpowiednio dobrany implant, który zastępuje powstałe ubytki. Efektem operacji jest wzmocnienie stawu i poprawa jego ruchomości.
– rekonstrukcja ścięgien – małoinwazyjny zabieg mający na celu naprawę uszkodzonych ścięgien otaczających dany staw lub kość. Zszycie tej struktury wykonywane jest poprzez małe nacięcie wykonane w okolicy urazu.
– wszczepienie łąkotki – to operacja, która najczęściej przeprowadzana jest w przypadkach urazów i uszkodzeń mechanicznych kolana. W miejsce łąkotki z defektem lekarz wszczepia implant, który zapobiegnie pogłębianiu się dysfunkcji stawu.
Badania pomagające w diagnostyce problemów ortopedycznych
Lekarz specjalizujący się układem kostnym może zlecać wiele badań. Aby dokładnie określić jednostkę chorobową, niekiedy potrzebne jest połączenie wielu metod diagnostycznych z różnego zakresu. Pierwszym i jednym z najważniejszych działań jest badanie manualne podczas, którego ortopeda próbuje poznać problem pod względem czynnościowym. Podczas takiej konsultacji zleca wykonanie pewnych ruchów czy ćwiczeń, które uwidaczniają powstały problem.
Wśród innych znanych i skutecznych metod diagnostycznych znajdują się badania, takie jak:
· wykonanie zdjęcia rentgenowskiego – RTG,
· ultrasonografia – USG,
· tomografia komputerowa – TK,
· rezonans magnetyczny – MR.