Witamina K to substancja, która pochodzi przede wszystkim z pokarmów roślinnych, jednakże jest ona również syntezowana przez bakterie znajdujące się w naszych jelitach. Powszechnie znana jest jako witamina rozpuszczająca się w tłuszczach, która ma duży wpływ na proces związany z krzepnięciem krwi. Co to jest witamina K? Jakie postacie witaminy K możemy wyróżnić? Jaką rolę w organizmie odgrywa witamina K? Skąd bierze się niedobór witaminy K i jak możemy go rozpoznać? Gdzie znajdziemy witaminę K? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Witamina K- co to jest?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie charakteryzuje się witamina K, a także jaką posiada definicję. Spieszymy więc z odpowiedzią. Otóż jest to zbiorcze określenie grupy związków, które mają podobne właściwości, jednocześnie niemalże identyczną budowę chemiczną. Wszystkie związki, które opisane zostaną w dalszej części artykułu, są rozpuszczalne w tłuszczu poza jedną- witaminą K3, która rozpuszcza się w wodzie. Na podstawie powyższego zdania można wywnioskować, że metabolizm i wchłanianie witaminy K jest możliwe, o ile w organizmie występują tłuszcze. Jest ona podawana noworodkom już w pierwszej dobie po narodzinach. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo rozwoju groźnego schorzenia, które znane jest jako choroba krwotoczna.
Jakie postacie witaminy K możemy wyróżnić?
Wiemy już, czym jest witamina K, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są jej postacie i które z nich są najbardziej korzystne pod względem przyswajalności. Wśród grupy witaminy K możemy wyróżnić 3 istotne związki chemiczne. Pierwszy z nich to witamina K1- nosi także nazwę filochinon. Witamina K1 charakteryzuje się tym, że naturalnie występuje w roślinach. Jest ona dość dobrze wchłaniania z pożywienia, bowiem w okolicach od 30 do 70 procent. Drugą formą jest witamina K2 (menachinon). Od poprzedniej różni się tym, że jest syntetyzowana przez jelitowe bakterie, jednocześnie ma niemalże całkowitą biodostępność. Ostatnia jest witamina K3 (menadion). Jest to sztuczna, syntetyczna forma witaminy K. Wyróżnia się tym, że ma bardzo wysoką przyswajalność, co jest bardzo korzystne, jednakże nie występuje naturalnie w przyrodzie. Zarówno na biodostępność, jak i na przyswajalność witaminy K bezpośredni wpływ ma obecność tłuszczów znajdujących się w pokarmach. Nie bez znaczenia są sole kwasów tłuszczowych. Witamina K wchłaniana jest w cienkim jelicie, a w dalszej kolejności przekazywana jest do układu chłonnego i krwionośnego. Następnie transportuje się ją do tkanek lub narządów.
Jaką rolę w organizmie odgrywa witamina K?
Witamina K2 bierze udział w wielu istotnych procesach związanych z funkcjonowaniem naszego organizmu. Przede wszystkim ma ona bezpośredni wpływ na krzepnięcie krwi. Dodatkowo pomaga nam utrzymać zdrowe, wytrzymałe i odporne kości. Związek witaminy K niejednokrotnie łączony jest z kondycją naszego serca czy też układu krwionośnego. Profilaktycznie jest ona w stanie zapobiegać utracie elastyczności ścian naczyń krwionośnych. Dodatkowo zmniejsza się prawdopodobieństwo ich wapnienia, co także ma ogromne znaczenie.
Skąd bierze się niedobór witaminy K i jak możemy go rozpoznać?
Witamina K pełni wiele istotnych funkcji w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, aby przyjmować jej odpowiednią ilość. Jako, iż część substancji jest syntetyzowana w organizmie, to dość problematyczne jest określenie dziennego zapotrzebowania na witaminę. Można jednak szacować, że w przypadku niektórych osób wartość ta powinna wynosić nawet kilka miligramów na dobę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że organizm jest w stanie magazynować tylko niewielkie ilości. Dlatego też ewentualne skutki i objawy niedoboru widoczne są stosunkowo szybko. W sposób szczególny na niedobór witaminy narażone są noworodki, bowiem w ich jelitach znajduje się niewiele bakterii, które są w stanie produkować witaminę K. Prawdopodobieństwo niedoboru zwiększa się w sytuacji, kiedy ktoś stosuje antybiotykoterapię- ma to bezpośredni związek ze spadkiem liczebności flory bakteryjnej. Jakie są jednak skutki niewystarczającej ilości witaminy K? Okazuje się, że rany będą goić się zdecydowanie dłużej. Dodatkowo miesiączkowanie okaże się znacznie dłuższe i bardziej obfite. Krew będzie miała nieprawidłową krzepliwość, jednocześnie często będą powstawać siniaki. Może dojść do osteoporozy i do wapnienia naczyń krwionośnych.
Gdzie znajdziemy witaminę K?
Witaminę K możemy przyjmować razem z wieloma produktami. Najczęściej są to rośliny, do których zaliczyć możemy seler, szpinak, brokuły, rzepę, ogórka, sałatę i awokado. Dlatego też stosując różnorodną, zdrową dietę, która jest zbilansowana, często nie ma konieczności dodatkowej suplementacji. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie jest to możliwe, wówczas możemy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Wystarczy przyjmować określone przez producenta dawki.